🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > H > házi áldás
következő 🡲

házi áldás: a jámbor élet erényeinek fölsorolása mint Isten áldásának föltételei. - A ~ a barokk kor jellegzetes, sokszorosított grafikai alkotása Mo-on osztrák-délnémet hatásra honosodott meg. A polg. otthonokból a 19. sz: bekerült a parasztházakban is. A konyhában v. a lakószobában a →szenteltvíztartó közelében függesztették föl a falra, bekeretezve, üvegezve. Általánosan ismert szövege: Hol hit, ott szeretet / hol szeretet, ott béke / hol béke, ott áldás / hol áldás, ott Isten / hol Isten, ott szükség nincsen. - A 20. sz. második felétől a ~ hímzett v. nyomtatott falvédőkön, dísztányérokon, szentképen is szerepel. B.G.

Bálint Sándor Szegedről közöl a 19. sz. elejéről egy sajátos ~t: A Szent Jakab Apostolnak Lelki Kegyes Katholikusok ~a, melyet Grünn Orbán szegedi könyvnyomtató 1834: adott ki. B.G.

Bálint Sándor: A szögedi nemzet. I. rész. Szeged, 1976:280. - Barna Gábor: Vallási néprajz. III. köt. Bp., 1987: 218 (A szakrális környezet tárgyai Kunszentmártonban).

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.